Sportovní povrch - Umělý litý polyuretanový povrch

Litý polyuretanový povrch z EPDM granulátu je vysoce bezpečný, extrémně trvanlivý povrch beze spojů a potřebnými certifikacemi. Tento povrch se pokládá ve dvou vrstvách.
Image

Základní vrstva - SBR = Spodní vysoce elastická vrstva se vyrábí z tzv. SBR granulátu (Styrene Butadene Rubber - recyklovaná technická guma) smícháním se speciálním polyuretanovým pojivem. Její tloušťka je 30 mm tak, aby splňovala příslušná kritéria normy.

 

 

Image

Vrchní vrstva - EPDM = Extrémně trvanlivá, nášlapná vrstva, která je vyrobena z EPDM gumového granulátu (Ethylen Propylen Diene Monomer), což je uměle vyrobený kaučuk. Je vyráběn v různých barvách. EPDM granulát je smíchán se speciálním polyuretanovým pojivem. Pokládá se ve vrstvě 11 mm, opět jako monolitická vrstva beze spojů. 

Pohled na řez již hotového povrchu, kdy dojde k vytvoření 2 vrstev. Spodní SBR podložky a vrchní z barevného EDPM granulátu za pomoci polyuretanového lepidla.
Image
Přednosti materiálu
- Stálost
- Dlouhá životnost
- Výborné elastické vlastnosti
- Tlumící vlastnosti
- UV stabilita
- Protiskluznost
- Vodopropustnost

Vlastnosti

Údržba

Umělý litý polyuretanový povrch jako takový skvěle tlumí otřesy. Je trvale elastický a díky tomu, že v ploše nejsou žádné spoje, nehrozí riziko zakopnutí a úrazu pádem. Je vyráběn přímo na stavbě víceúčelového hřiště. Nejedná se tedy o žádný prefabrikovaný produkt. Je vodopropustný takže se na ploše netvoří louže a rychle vysychá. Další z vlastností tohoto povrchu je jeho odolnost proti vandalismu a jeho snadná opravitelnost. Není problém v jakémkoliv místě na ploše vyspravit jakékoliv poškození.
Údržba povrchu je nenáročná a ve své podstatě znamená především udržovat plochu čistou od listí, bláta apod. Řešením je kvalitní fukar, kartáč a proud vody. Při znečistění povrchu mastnotou je možné použít i běžné saponáty s horkou vodou. Sníh ani led povrchu nijak nevadí. V tomto případě je však nutné se vyhnout chemikáliím určených k rozpouštění sněhu, ty by mohli povrch poškodit.